Genleşme Tankları

Kalorifer Sistemlerinde Genleşme Tankı Uygulamaları

Özellikle 10 yılı geçmiş merkezi ısıtmalı binalarda üst katlarda radyatör ısınmama ve hava yapma gibi sorunları olmaktadır. Kalorifer tesisat borularının iç yüzeyleri ilk seneler boru içerisinden geçen suyun sürtünme kayıpları minimum düzeydedir. 10 yılı geçtikten sonra iç yüzeylerde kireçlenme sonucunda suyun geçişi esnasında sürtünme kayıpları artmasıyla mevcut sirkülasyon pompaları yeterli gelmemeye başlar.Bu tür durumlarda yapılacak 3 temel işlem vardır;

  1. Binaların çatı katında bulunan imbisat deposu iptali yapılıp yerine kazan dairesine yerleştirilen Kapalı Genleşme Tankı ve Kontrol elemanlarının akupajı yapılmasıyla kalorifer tesisatında bulunan su basınç altına alınarak sirküle edilmesi daha rahat hale getirilmektedir. Böylece ısınmama ve hava yapma problemleri ortadan kalkmaktadır.
  2. Eski pompaların yerinde daha yüksek debili ve devirli yeni pompa akupajı yapılmasıyla sirkülasyon sorunları ve dengesiz ısınma problemleri ortadan kalkacaktır.
  3. Binaların kuzey ve güney daireleri arasındaki sıcaklık farklarının minimum düzeye indirilebilmesi için kapalı sisem ve sirkülasyon pompaları değişimiyle sıcaklık farkları dengelenmektedir.Firmamız tarafından yapılan tüm işler 1 yıl garantilidir.

Hidrofor Sistemlerinde Genleşme Tankı Uygulamaları

Geçmişte kullanılan hidrofor sitemlerinde hattın sürekli basınç altında kalabilmesi için uygulanan hava komprosörlü sistemler gürültülü bir çalışma sağladığından özellikle apartmanlarda şikayetlere ve rahatsızlıklara sebep oluyordu.

Aynı zamanda sürekli bakım isteyen arıza yapma yüzdesi yüksek sistemlerdi. Halbuki membranlı tank bağlanan hidrofor sistemleri gürültü olmadığı ve peryodik bakım dışında bakım gerektirmeyen çok uzun ömürlü sistemlerdir.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan hidrofor tankları içerisinde kullanılan kauçuk membran tüzünden bakteri oluşumu, suda koku ve hijuenik olmayan koşullar sağlık problemlerine yol açıyordu. Yeni teknoloji ile üretilmeye başlanan EPDM Membranlar Avrupa Hijyen Standartlarına uygun olduğu için günümüzden gerek hidrofor sistemlerinde, gerekse ısınma sistemlerinde kullanılmaktadır.

brulor-logolar

genlesme1 genlesme2